خانه آمار اصفهان، پایگاه ارتقا سواد و فرهنگ آماری

 

جلسه سخنرانی دکتر عادل محمد پور

عنوان سخنرانی: از تحلیل داده‌ها به علوم داده‌ها

زمان: چهارشنبه 2 دی‌ماه 1394 ساعت 14

گزارش برگزاری:
سخنرانی دکتر عادل محمد‌پور چهارشنبه 2/10/1394 ساعت 14:15 با حضور اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان آماری در سالن همایش خانه آمار اصفهان پیرامون از تحلیل داده‌ها به علوم داده‌ها (آشنایی با رشته جدید علوم داده‌ها و ارتباط آن با آمار) آغاز گردید، این سخنرانی شامل 3 بخش (نرم افزار Gapminder، داده‌کاوی و رشته علوم داده‌ها) می‌شد.

در ابتدای سخنرانی دکتر محمدپور درمورد نرم افزار Gapminder به ایراد سخنرانی پرداختند که داده‌هاي آماری به‌روز دنيا را به‌صورت انيميشني متحرک در دوره زماني به‌صورت بسيار زيبايي به تصوير مي‌کشد. شما مي‌توانيد متغيرهای مختلف جمعيتي، اجتماعي، اقتصادي، آموزشي، بهداشتي، محيط‌ زيست، زيرساخت، اشتغال و غيره را در طي سال‌هاي مختلف و بين کشورها با جمعيت، مذهب و .... مقايسه نماييد. متغيرهاي زيادی به‌صورت سه بعدي و چهاربعدي براي کشورهاي مختلف جهان به نمايش در مي‌آیند، از جمله جمعيت، اميد به زندگي، فقر، درآمد سرانه، مرگ و مير، جنگ، بلاياي طبيعي، انواع بيماري‌ها، مرگ و مير کودکان، نوزادان کم وزن، واکسيناسيون، اشتغال، هزينه‌هاي تحصيلي و ده‌ها متغير ديگر. همچنين روند رشد متغيرها در طول زمان، مسائل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و .... را بيان مي‌سازد.

پیش از شروع مبحث آمار و رشته علوم داده‌ها به تعریف داده‌کاوی(فعالیتی که اساساً با آمار و تحلیل دقیق داده‌ها منطبق است، فرآیند کشف رابطه‌ها، الگو‌ها، و روند‌های جدید معنی‌دار که به بررسی حجم وسیعی از اطلاعات ذخیره شده در انبار‌ها با فناوری‌های تشخیص الگو (مانند ریاضی و آمار) و کشف دانش در پایگاه داده‌ها می‌پردازد)، ارتباط داده‌کاوی با علوم دیگر(داده‌کاوی و کشف دانش تلفیقی از الگوریتم یادگیری ماشین، هوش مصنوعی(تجسم فکری)، آمار و پایگاه داده)، گام‌های لازم برای یک فرآیند داده‌کاوی شامل درك قلمرو، آماده كردن مجموعه داده‌ها، (كشف الگوها)داده كاوي، پردازش بعد از كشف الگو و (استفاده از نتايج) و به تعریف اجمالی، مزایا، معایب و فرآیند‌های دو مورد آمار و داده‌کاوی پرداختند.

سپس به معرفی اجمالی از آمار و رشته علوم داده‌ها و یادگیری علوم داده‌ها که مشتمل بر یادگیری مهارت‌ها، اصول، آمار، برنامه‌نویسی، الگوریتم یادگیری ماشین، متن کاوی، هوش مصنوعی، داده‌کاوی، به‌کارگیری داده، Data munging و جعبه ابزار که هرکدام از این موارد شامل یادگیری مباحث مرتبط با آن‌ها می‌باشند، به‌همراه پخش اسلاید پرداختند. لازم به‌ذکر است دکتر محمد‌پور اسلایدی از دروس و تعداد واحد‌های درسی رشته علوم داده‌ها نشان دادند و در ادامه پرسش و پاسخی میان حضار شرکت‌کننده و دکتر محمد‌پور پیرامون مباحث داده‌کاوی و رشته علوم داده‌ها صورت گرفت.