خانه آمار اصفهان، پایگاه ارتقا سواد و فرهنگ آماری
سخنرانی خانم دکتر مشرقی و آقای دکتر قمصری

سخنرانی خانم دکتر مشرقی و آقای دکتر قمصری

سخنـــــــــــــــــــــــــــــــرانی

سرکار خانم دکتر مشرقی (گروه آمار دانشگاه وینیپگ کانادا)
جناب آقای دکتر محمود راهب قمصری (دانشیار گروه آمار زیستی و بهداشت عمومی دانشگاه LLU آمریکا)

زمان: چهارشنبه 27 اردیبهشت‌ماه 1396 ساعت 14

گزارش برگزاری:
برنامه سخنرانی در تاریخ 27/2/1396 ساعت 14:30 در تالار مریم میرزاخانی خانه آمار اصفهان با حضور جمعی از مدعوین، اساتید، دانشجویان، دانش‌آموختگان و همچنین برخی از اساتید و دانشجویان دانشگاه کاشان برگزار گردید.
در ابتدا آقای دکتر نصراله ایران‌پناه مدیر خانه آمار اصفهان ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان، تاریخچه‌ای از خانه آمار و فعالیت‌های آن را به استحضار حضار رساندند سپس بعد از پخش کلیپی از فعالیت‌های خانه آمار اصفهان آقای دکتر نصراله ایران‌پناه از خانم دکتر زینب مشرقی عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه وینیپگ کانادا دعوت نمودند تا سخنرانی خود را با موضوع روش‌های بوت‌استرپ برای داده‌های پیمایشی آغاز نمایند.
اهم نکات و موارد بیان شده در سخنرانی ایشان عبارتند از: 
- داده پیمایشی: به کمک یکی از روش‌های نمونه‌گیری موجود مثلا طرح نمونه‌گیری ساده بدون جایگذاری، یک نمونه از جامعه (وزن پیمایش) را انتخاب می‌کنیم، سپس نسبتی از حجم جامعه به حجم نمونه‌ی انتخابی را در نظر می‌گیریم، مقدار نسبت مورد نظر را به‌دست می‌آوریم، حال اگر به پرسشی از پرسش‌های در نظر گرفته شده جوابی داده نشده باشد برای حل این مشکل روش‌هایی موجود است که توضیحات مربوط به آنان ارائه گردید. اهداف نهایی تخمین تعداد اعضای هر مجموعه (از مجموعه‌های مشخص است). به‌عنوان مثال تعداد اعضای موجود در هر دسته از واحدهای صنعتی کانادا. (برآورد برای مقادیر پاسخ داده نشده)
- تفاوت داده‌های پیمایشی و کلاسیک: در داده‌های کلاسیک با توجه به توزیع آن داده، امید و واریانس و ... مشخص می‌شود ولی در داده‌های پیمایشی با عدد ثابتی مواجه هستیم که توزیع برای آن بی‌معنی است لذا لازم است با استفاده از یک تابع نشانگر مشکل مذکور را حل کنیم و بین مقادیر ثابت تفاوت ایجاد کنیم. (مکانیسم تصادفی)
- کاربرد بوت‌استرپ در داده‌های پیمایشی: پس از بیان تعریف و مقدماتی از بوت‌استرپ بدون در نظر گرفتن داده‌های گمشده الگوریتم‌های روش‌های به‌کار گرفته شده در طرح مذکور:
تولید شبه جامعه شامل دو بخش ثابت: که از تکرار نمونه‌ی اولیه حاصل می‌شود و به کمک آماره‌ی بوت‌استرپ و متغیر در نمونه‌گیری ساده بدون جایگذاری، بخش متغیر تولید شبه جامعه
بدون تولید شبه جامعه به کمک روش‌های مختلف: مثلا با اصلاح جامعه‌ی اولیه (کم کردن واریانس) روش رائو
ن داده‌های وزنی که با ضریب مشخص از نمونه اولیه کار می‌کنیم
- داده‌های گمشده: 
ش جایگزینی میانگین‌ کل به‌جای داده‌های گمشده
استفاده از سایر داده‌ها که به‌صورت تصادفی انتخاب و جایگزین می‌شود، مطابق فرم خاصی که تعریف شده است
روش بوت‌استرپ مستقل
روش شائو و بوت‌استرپ نیز با هم مقایسه گردید و نحوه‌ی محاسبه‌ی ضریب c در حالات مختلف رگرسیون، نسبتی و ... توضیح داده شد.
در نظر گرفتن احتمالات نابرابر با ترکیب از روش‌های بوت‌استرپ، مکانیسم تصادفی و ...
سخنران دوم برنامه آقای دکتر محمود راهب قمصری عضو هیئت علمی گروه آمار زیستی دانشگاه لوما لیندا آمریکا بودند. ایشان سخنرانی خود را با معرفی آمار جدید و آمار بیزی آغاز نمودند. 
اهم نکات و موارد بیان شده در سخنرانی ایشان عبارتند از: 
- مقایسه‌ی یک متغیر پاسخ با متغیرهای رگرسیونی مختلف و سنجش اعتبار آن‌ها و بررسی دلایل تفاوت و ... که توسط سازمان دارو و غذای امریکا نیز اجباری گردید
- بیان مثالی کاربردی از احتمال شرطی و بیز در پزشکی
- کاربرد شبیه‌سازی
- کاربرد روش‌های ساده‌ی آمار در تحلیل‌های گسترده
- زنجیره مارکف، تعارف و کاربردهای آن
- کاربردهای رگرسیون در مطالب پزشکی
در انتهای برنامه نیز معرفی اجمالی در ارتباط با گروه آمار دانشگاه کاشان و فعالیت‌های این دانشگاه توسط آقای دکتر داود پورسینا مدیر گروه آمار دانشگاه کاشان بیان گردید.