خانه آمار اصفهان، پایگاه ارتقا سواد و فرهنگ آماری

برنامه بزرگداشت روز معلم 

سخنرانی و تقدیر از: جناب آقای دکتر احمد پارسیان (استاد بازنشسته گروه آمار دانشگاه تهران)

موضوع سخنرانی: چالش‌های پیش‌روی آمار به‌همراه جلسه پرسش و پاسخ از طرف کانون دانش‌آموختگان آمار استان اصفهان

زمان: چهارشنبه 13 اردیبهشت‌ماه 1396 ساعت 17:30

 


فهرست برنامه‌های مراسم بزرگداشت روز معلم (برای مشاهده کلیک کنید.)

 
گزارش برگزاری:
مراسم بزرگداشت روز معلم در تاریخ 13 اردیبهشت‌ماه 1396 راس ساعت 17:40 با حضور جمعی از اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه‌های اصفهان و صنعتی اصفهان، دبیران محترم آموزش و پرورش، کارشناسان و کارشناسان ارشد ادارات، دانشجویان، دانش‌آموختگان و با حضور استاد گرامی جناب آقای دکتر احمد پارسیان (استاد بازنشسته گروه آمار دانشگاه تهران) پس از پخش آیاتی از کلام‌ا... مجید  و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.
در ابتدای برنامه مجری محترم برنامه ضمن عرض سلام، خوشامدگویی و تبریک اعیاد شعبانیه به حضار محترم و تبریک روز معلم به اساتید و دبیران حاضر در جلسه، از جناب آقای دکتر ایران‌پناه مدیر محترم خانه آمار اصفهان و عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه اصفهان دعوت به سخنرانی کردند.
جناب آقای دکتر ایران‌پناه مدیر خانه آمار اصفهان و عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه اصفهان، سخنرانی خود را با سلام و خوشامدگویی به مدعوین و خیر مقدم ویژه به جناب آقای دکتر احمد پارسیان میهمان محترم برنامه، آغاز نمودند. ایشان ضمن اشاره به جایگاه والای دبیران، بر جایگاه ویژه‌ی این قشر در تعلیم و تربیت نیروهای مورد نیاز جامعه تاکید نمودند، همچنین به بیان برنامه‌ها و عملکرد خانه آمار اصفهان از تأسیس تا کنون پرداختند.
اهم این موارد در مقاطع مختلف تحصیلی عبارتند از: 
- بخش دانش‌آموزی
- بخش دانش‌آموختگان
- بخش دانشجویی
ایشان در انتهای سخنرانی خود توجه حضار را به کلیپی با موضوع آشنایی با خانه آمار اصفهان و فعالیت‌های آن جلب نمودند و شرکت‌کنندگان در این کلیپ با فعالیت‌ها و برنامه‌های خانه آمار اصفهان از تأسیس تاکنون آشنا شدند.
سپس مجری محترم برنامه با قرائت متنی زیبا، ضمن اشاره به ارزش والای جایگاه معلمی از جناب آقای دکتر احمد پارسیان مهمان ویژه برنامه دعوت نمودند تا به ایراد سخنرانی بپردازند.
ایشان در ابتدای سخنرانی خود ضمن یادآوری خاطرات سال‌های تأسیس خانه ریاضیات اصفهان، موفقیت و تحقق اهداف برنامه‌های خانه آمار و ریاضیات اصفهان را آرزو کردند. ایشان بیان نمودند که مطالب و سخنرانی خود را بر پایه باورهای شخصی خود بیان می‌نمایند. ایشان با بیان خاطره‌ای از سال 1392، مبتنی بر نظر ایشان درباره‌ی پذیرش پست وزارت علوم مطرح شده توسط دکتر رجالی به بیان اهداف و عملکرد خود در صورت عهده‌دار بودن این سمت پرداختند. اهم این اهداف عبارتند از:
- کاهش تعداد دانشجویان 
- تقلیل کاهش دانشگاه 
در ادامه، با ارائه آماری از دانشجویان مقطع دکتری و و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف به عدم تناسب نیاز جامعه به‌منظور جذب نیروهای کاربردی اشاره کرده و ضمن انتقاد شدید از وزارت علوم بابت اصرار به پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (به‌ویژه دکتری) از مرکز آمار ایران نیز به‌خاطر عدم ارائه‌ی آمار دقیق از نیازهای جامعه به‌منظور ایجاد توازن میان فارغ‌التحصیلان و شاغلین تاکید و انتقاد نمودند. ایشان در ادامه با بیان لزوم خروج مرکز آمار ایران از سیطره‌ی سیاست و انتخاب رئیس این مرکز طبق نظر اعضا و نخبگان آمار گریزی به تغییر آیین‌نامه پذیرش دانشجویان دکتری در سال 90 زدند و با بیان اینکه تمام اعضا هیئت علمی به شدت مخالف تجمیع برگزاری این آزمون بودند، از عدم همکاری و همدلی و اصرار بر نظر خود این اعضای هیئت علمی انتقاد کردند و میزان دریافتی اساتید به‌ازای دانشجویان دکتری و ارشد را عاملی بر این عدم همکاری دانستند و بر عدم لزوم جذب دانشجویان دکتری توسط تمام دانشگاه‌ها تاکید کردند. مهمان محترم خانه آمار اصفهان عدم ارزیابی و سنجش پژوهش‌های مقاطع تحصیلی را بسیار نامناسب دانستند، ایشان با بیان خاطره‌ای از رساله دکتری یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز و ضعیف بودن پشتوانه‌ی علمی این رساله و اصرار دانشگاه بر پذیرش چنین دانشجویانی انتقاد کردند و تفکیک پژوهش و قدرت تعلیم را لازم دانستند و مجددا از گسترش کمی دانشگاه‌ها و نه کیفی و با هدف مشخص به شدت انتقاد کردند و رانت و سیاسی کاری را عامل اصلی این گسترش دانستند و رقابت‌های ناسالم بین اساتید جهت گرفتن دانشجویان دکتری را نیز عامل مهم دیگری دانستند. ایشان انتشار گسترده و بی‌هدف مقالات علمی را از معضلات دیگر آمار دانستند. ایشان مثال‌هایی بیش‌تر از عدم همکاری دانشگاه‌ها با دانشجویان و سخت‌گیری‌های بی‌مورد و زیاد به آنان، شاهد بر این وضعیت اسف‌بار دانستند. 
دکتر پارسیان بیان کردند حضور و مشارکت دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی نه تنها نامناسب نخواهد بود بلکه با برنامه‌ریزی و فراهم کردن شدید شرایط مناسب در داخل کشور، اجازه‌ی حضور این فارغ‌التحصیلان را در کشور فراهم سازیم تا بدون دغدغه اشتغال و مسکن و ... بتوانند شرایط زندگی را برای خود فراهم سازد. ایشان نمونه‌ای دیگر از نظرات بیان شده توسط خود  به وزارت سابق علوم را فرار مغزها عنوان کرده و این موضوع و گسترش آن را چالشی بزرگ دانسته که انتقاد شدیدی بر آن وارد است. ایشان همچنین دانشگاه آزاد را از ضربه‌زنندگان اصلی و مسببین وضعیت فعلی دانستند. ایشان در ادامه از بیکاری موجود در جامعه و در بین فارغ‌التحصیلان انتقاد کردند و سیاست‌های دولت، انجمن آمار ایران و مرکز آمار ایران را در این راستا بسیار ضعیف و عامل این شرایط دانستند.
دکتر پارسیان تشکیل کانون دانش‌آموختگان و تحقق نظام آمارشناسی را از راه‌حل‌های اساسی و از آرزوهای خود بیان کردند و بر ادامه‌ی اصرارورزی بر تشکیل این دو نهاد تأکید کردند و عادل آذر را از افرادی دانستند که همراهی لازم را برای تحقق این اهداف نداشته‌اند. دکتر پارسیان عدم لزوم و نیاز استخدام دولتی برای فارغ‌التحصیلان آمار را نیز به‌عنوان کلام انتهایی خویش بیان نمودند.
در ادامه‌ی مراسم بزرگداشت روز معلم، جناب آقای دکتر هوشنگ طالبی رئیس محترم دانشگاه اصفهان و عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه اصفهان، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره دکتر سروش علیمرادی و ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان محترم برنامه، از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه دکتر پارسیان در راستای کمک به جامعه‌ی آماری کشور تقدیر ویژه نمودند و بیان کردند حسن خلق و درس اخلاق و زندگی را از ایشان فراگرفته‌اند و از فعالیت‌های علمی ایشان در دانشگاه‌های شیراز، صنعتی اصفهان و تهران و زحمات بی‌وقفه و حضور دلسوزانه در انجمن آمار ایران به نیکی یاد کردند و جای خالی اخلاق علمی را در بین اعضای جوان هیئت علمی بسیار مشهود دانستند و نقش ایشان را در تربیت نیروهای متخصص بسیار نیکو دانستند و در انتهای سخنرانی خویش آرزوی سلامتی، بهروزی و توفیق روزافزون برای ایشان را از درگاه خداوند منان مسئلت نمودند و خاطرات و مثال‌هایی از این زحمات بی‌وقفه (تهیه‌ی دفتر انجمن آمار ایران از هزینه شخصی) را بیان نمودند.
در ادامه‌ی برنامه، جناب آقای دکتر همدانی از اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و از اعضای هیئت مؤسس خانه آمار به بیان نظرات خود پرداختند. ایشان در ابتدای کلام خویش به بیان خاطراتی جالب از جناب آقای دکتر پارسیان پرداختند و در ادامه به بیان بیوگرافی دکتر احمد پارسیان به شرح زیر پرداختند:
دکتر احمد پارسیان متولد 19 شهریورماه 1330 در تبریز است. وی دوران ابتدایی را در مدرسه‌ی امیرکبیر، چهار سال اول دبیرستان را در دبیرستان منصور و دو سال آخر را در دبیرستان مهر گذراند. ایشان ورودی سال 1348 دانشگاه شیراز در مقطع کارشناسی و ورودی کارشناسی‌ارشد سال 1352 دانشگاه شیراز و ورودی دکتری سال 1358 دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا است.
ایشان در سال 1373 به دانشگاه صنعتی اصفهان پیوستند و تا سال 1384 در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند و از سال 1384 تا 1395 در دانشگاه تهران فعالیت داشته  و در این دانشگاه به افتخار بازنشستگی نائل آمدند. ایشان 70 دانشجوی کارشناسی‌ارشد و دکتری را به جامعه‌ی آماری کشور تقدیم نمودند. تألیف و ترجمه‌ی چندین کتاب که مورد استفاده جمع کثیری از دانشجویان آماری قرار می‌گیرد. چاپ ده‌ها مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی نیز از افتخارات علمی ایشان است. بیان ویژگی‌های اخلاقی دکتر پارسیان از جمله تواضع، فروتنی و بخشندگی را یادآور شدند.
تقدیر در مراسم بزرگداشت روز معلم به‌شرح زیر صورت گرفت:
جناب آقای دکتر پارسیان (استاد بازنشسته گروه آمار دانشگاه تهران)
آقای محمدحسین انارکی و خانم فرشته بحرینیان از دبیران بازنشسته آموزش و پرورش
آقای سید امین مرتضوی (مدیر اجرایی شهر علم اصفهان)
همراهان خانه: آقای دکتر مهدی الیاسی (رئیس دانشکده خوانسار)، آقای دکتر هوشنگ طالبی (ریاست دانشگاه اصفهان و عضو هیئت علمی گروه آمار دانشگاه اصفهان)، آقای محمدرضا لعلی (معاون اداره آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان)، آقای مسعود ماهوش (مدیر مرکز آمار ئ تحقیقات گروه صنعتی انتخاب) و آقای دکتر ابراهیم خدایی (رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور)
اعضای شورای علمی اجرایی دوره دوساله گذشته خانه آمار اصفهان: آقای دکتر احمدرضا جمشیدیان، آقای دکتر هوشنگ طالبی، آقای حسن نجفی، خانم اعظم ارشدی‌پور، خانم زهره خوندابی، خانم ملیحه سادات سادات و خانم مریم قائمی
همیاران خانه آمار اصفهان در برنامه پارک دانش نوروزی: آقایان: جواد آقاداودی مارنانی و امیرحسین اشتری، خانم‌ها: فاطمه افیونیان، مهرنوش شوشتری، مینا صادقی، مرجان عطایی و رعنا کیان
در ادامه‌ی برنامه جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان از دکتر پارسیان به سرپرستی آقای علی معینی (کانون دانش‌آموختگان آمار استان اصفهان) برگزار گردید.