خانه آمار اصفهان، پایگاه ارتقا سواد و فرهنگ آماری

 

سمینار آمار در اکسل

 زمان: یکشنبه 23 آبان‌ماه 1395

 ساعت 16:30

اکسل یک نرم‌افزار صفحه گسترده فراگیر و همگانی است که یادگیری قابلیت‌های آماری آن می‌تواند برای متخصصین آمار مفید واقع شود.
این نرم‌افزار با داشتن ساختار جدولی و سطرها و ستون¬های بسیار زیاد برای ورود، سازماندهی و مدیریت داده ها، انجام محاسبات ریاضی و پیاده سازی فرمول‌های مختلف، ساخت جداول، ترسیم انواع نمودارها، گزارش‌گیری و ایجاد جداول محوری بکار می رود. قابلیت‌های آماری نرم‌افزار اکسل را می‌توان در سه گروه زیر تقسیم کرد:
•    ورود، مدیریت و سازماندهی داده‌ها
•    آمار توصیفی
•    آمار استنباطی
از جمله قابلیت‌های اکسل در زمینه ورود، مدیریت و سازماندهی داده‌ها می‌توان به قابلیت نگه‌داری، سازماندهی و پردازش انواع مختلف داده در حجم بالا، قابلیت انتقال اطلاعات از اکسل به  نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده مانند Access و  SQLserver و بلعکس، قابلیت پر کردن خودکار سلول‌ها، پویایی نمودارها و نتایج و انعطاف‌پذیری بالای آن در برابر نیازها و خواسته‌های کاربر، قابلیت فیلتر کردن داده‌ها برای دستیابی و پردازش داده‌های خاص مورد نظر، امکان مرتب کردن داده‌ها به صورت سطری و ستونی و یا بر اساس چند معیار، قابلیت فرمول‌نویسی برای انجام عملیات محاسباتی مورد نظر، امکان تعریف توابع جدید مورد نیاز، مدیریت داده‌های تکراری، شناسایی داده‌های خاص مورد نظر از طریق گزینه conditional formatting و اعتبار سنجی داده‌ها برای کسب اطمینان بیشتر از صحت داده‌ها، ایجاد محدودیت برای ورود داده در سلولها بر اساس شروط مختلف، ایجاد راهنما برای ورود داده ها در سلولها و نمایش پیغام خطا هنگام رعایت نکردن شروط مذکور، ایجاد لیستهای کشوئی یا Drop-Down که به واسطه آن کاربران داده های خود را سریعتر، دقیقتر و با اشتباه کمتر وارد نمایند و ... اشاره کرد.
نرم‌افزار اکسل در زمینه آمار توصیفی دارای امکانات گسترده‌ای در رسم و ویرایش انواع نمودارها، محاسبه آماره‌های توصیفی و سایر مفاهیم مرتبط است. در اکسل برای محاسبه آماره‌های توصیفی می‌توان از دو روش توابع و قابلیت فرمول‌نویسی و یا منوهای موجود در اکسل استفاده کرد. این دو روش گاهی مکمل یکدیگر هستند. حدود 80 تابع آماری در اکسل تعریف شده که به همراه قابلیت فرمول‌نویسی اکسل اکثر نیازهای کاربر آماری را برطرف می‌کند. از جمله توابعی که محاسبات مرتبط با آمار توصیفی را انجام می‌دهند عبارتند از: AVERAGE، STDEV، MEDIAN و ... . به طور پیش فرض اکسل منوهایی برای انجام عملیات آماری ندارد و کاربر بایستی با فراخوانی بسته Analysis و یا نصب و فراخوانی بسته WinSTAT این منوها را به نرم‌افزار اکسل خود اضافه کند. برای استفاده از این بسته‌ها نحوه ورود داده‌ها بسیار مهم است. با استفاده از این بسته‌ها گزینه‌هایی برای محاسبه انواع آماره‌های توصیفی و یا مباحث مرتبط به اکسل اضافه می‌شود، به عنوان مثال:Descriptive Statistics ، Correlation و ... .
از جمله قابلیت‌های اکسل در زمینه آمار استنباطی می‌توان به انجام انواع آزمون‌های فرض، محاسبه فواصل اطمینان، برازش مدل‌های رگرسیونی، تحلیل خوشه‌ای، تحلیل عاملی، تحلیل بقا و ... اشاره کرد. همانند آمار توصیفی این مفاهیم نیز به دو روش استفاده از توابع و قابلیت فرمول‌نویسی و یا استفاده از بسته‌های Analysis و WinSTAT قابل اجرا می‌باشد.

برای دانلود pdf سمینار آمار در اکسل کلیک نمایید.