خانه آمار اصفهان، پایگاه ارتقا سواد و فرهنگ آماری

 

بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی

زمان: پنجشنبه 29 مهرماه 1395

ساعت 9 صبح

همزمان با

      سالروز افتتاح خانه آمار اصفهان
      سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395

هراه با

      برگزاری کارگاه "ماموریت خود را دریابیم!" از طرف کانون دانش‌آموختگان آمار استان اصفهان

فهرست برنامه‌های مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی (برای مشاهده کلیک کنید.)

گزارش برگزاری:

مراسم بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی، همزمان با سالروز افتتاح خانه آمار اصفهان و برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 صبح  روز پنج‌شنبه 29 مهر 1395 در تالار مریم میرزاخانی شهر علم اصفهان با حضور جمع کثيری از اساتيد، دانشجويان، دانش‌آموزان، مسئولان نهادها و سازمان‌های شهر اصفهان برگزار شد.

بخش اول:
برنامه مذکور با پخش آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود ملی آغاز گردید، سپس مجری برنامه با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به تمام شرکت کنندگان و عرض تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین، از جناب آقای دکتر نصرالله ايران‌پناه، مدير خانه آمار اصفهان، دعوت نمودند تا سخنرانی آغازین برنامه را بر عهده بگیرند، ایشان اشاراتی به تاثیر و نقش کانون دانش‌آموختگان پرداختند و در ادامه به برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395، نحوه همکاری خانه آمار با این طرح، همکاری خانه آمار اصفهان در تالیف بخش آمار و احتمال کتاب دهم داشتند.
در ادامه آقای محمدرضا لعلی، معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه و قائم مقام مدیر اجرایی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 استان اصفهان، نکاتی درباره نحوه برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 در استان اصفهان پرداختند، ایشان بیان نمودند 36/4 درصد از خانوار‌های اصفهانی با مراجعه به سایت سرشماری در مرحله اینترنتی سرشماری شرکت نموده و سپس به بیان شاخص‌ها و مقایسه شرایط کنونی کشور با سایر کشور‌های دنیا و کشور‌های پیشرفته پرداختند و از بهبود وضعیت این شاخص‌ها در کشور خبر دادند، همچنین ایشان توضیحاتی درباره اهداف سرشماری بیان نمودند که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.    توزیع عادلانه منابع، خدمات و امکانات در مناطق مختلف کشور
2.    تهیه برآوردها و پیش بینی‌های جمعیتی برای برنامه‌ریزی های دراز مدت توسعه و عمران کشور
3.    مقايسه تصوير به دست آمده از جمعيت و مسكن در يك مقطع زماني با مقاطع زماني سرشماري‌هاي گذشته و شناخت روند رشد جمعيت و تغيير خصوصيات مربوط به جمعيت و مسكن.
4.    جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها از ویژگی‌های عمده افراد و واحدهای مسکونی به منظور تأمین اطلاعات پایه‌ای مورد نیاز در برنامه‌ریزی‌ برای توسعه‌ اجتماعی- اقتصادی کشور
5.    شناخت نحوه توزيع مشاغل و فعاليت‌هاي اقتصادي و ترسيم چهره‌ي اشتغال برحسب تقسيمات كشوري و مناطق مختلف جغرافياي .
6.    تهیه چارچوب‌های آماری مناسب در زمینه خانوار و مسکن برای اجرای طرح‌های آماری
همچنین در ادامه به وضعیت سرشماری در سایر کشور‌ها اشاره شد و سپس به سرشماري 95 که يك سرشماري تركيبي و بسيار پيچيده است، طراحي و يكپارچگي داده در اين روش سرشماری، وابسته به اجراي دقيق و منطبق براستاندارها و قوانين تعيين شده است و مهم‌ترین نوآوری در اجرای این سرشماری، خوداظهاری از طریق پرکردن فرم خانوار در سامانه اینترنتی sarshomari95.ir و حذف فرم کاغذی و جمع‌آوری اطلاعات به‌وسیله تبلت از طریق مراجعه حضوری به خانوارها است بیان نمودند. در انتهای این سخنرانی ایشان به دستاورد‌ها و محاسن طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 پرداختند.
در ادامه برنامه کلیپی به‌منظور یادبود دکتر سروش علیمرادی پخش گردید و مجری برنامه با بیان قطعاتی ادبی یاد و خاطره مرحوم را زنده نگه داشتند و دکتر مهدی ابطحی، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان، درباره شخصیت والای مرحوم دکتر علیمرادی سخنانی را بیان نمودند که از بارزترین این نکات می‌توان به توجه به کارآفرینی، تجاری سازی فن آوری و به‌کارگیری نیرو‌های جوان و متخصص اشاره نمود.
در انتهای این برنامه مراسم تقدیری از دکتر مهدی تذهیبی، استاد بازنشسته گروه آمار زیستی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به‌پاس زحمات 30 ساله ایشان برگزار گردید و جناب آقای افشین آشفته، رئیس گروه نظارت و ارزشیابی بانک مرکزی جمهوری اسلامی  ایران، به‌پاس تالیف کتاب ترفند‌ها و سوادآماری که با مطالعه این کتاب متوجه کاربرد درست آمار و به‌کارگیری آن برای دستیابی به تحقق‌های علمی است و همکاران خانه آمار اصفهان خانم‌ها نسرین حسین بهبودی، فائزه روزبهانی و آقای امیرحسین اشتری، به پاس زحمات یکساله این عزیزان در خانه آمار اصفهان به‌عمل آمد.

بخش دوم:
با محوریت برنامه کانون دانش آموختگان برگزار گردید. در این قسمت دکتر نکوخو به عنوان دبیر کانون دانش آموختگان به ایراد سخنرانی پرداختند و سپس با پخش کلیپی از دانشگاه خوانسار و معرفی آن، برنامه اصلی این قسمت، کارگاه "مامورریت خود را دریابیم" با سخنرانی جناب آقای رضا جوشن (کارشناس آمار فارغ التحصیل1379، از دانشگاه صنعتی اصفهان)، آغاز شد. ایشان ضمن معرفی خود با عنوان کارشناس آمار، صحبت‌های خود را با این  سوال که چه تعداد از شرکت کنندگان با علاقه وارد این رشته شدند آغاز کردند و سپس بیان داشتند که:
هر کارشناس آمار (فارغ التحصیل) با توجه به سختی دروس و شرایط دانشگاه بی شک فردی توانا و باهوش و استعداد کافی است ولی تفاوت افراد مختلف در این موضوع مشخص می شود که هدف نهایی فرد چیست؟ آیا فرد اصلا هدفی را دنبال می کند یا خیر؟ به بیان بهتر این که هر شخص کارها و وظایف و اعمال خود را فقط به منظور انجام یک کار انجام می‌دهد و یا قصد خاص و هدف نهایی را دنبال می‌کند ایشان با تاکید بر این  موضوع در قالب یک بازی که شامل نوشتن علایق و توانمندی‌های افراد حاضر در جلسه بود، به بیان ویژگی‌ها و تفاوت‌های فرد با هدف با دیگر افراد جامعه اشاره کردند که از این موارد می‌توان به:
1)مسوولیت پذیری
2)انگیزه و نشاط همیشگی که درونی بوده و همواره مانند چشمه‌ای در وجود فرد در حال جوشش و جاری بودن است.
3)عدم توجه به حاشیه ها و هر موضوعی که با هدف فرد تناسب ندارد.
4)تنظیم روابط فرد متناسب با هدف
و.....
ایشان در ادامه در قالب مثال‌های متنوع سعی کردند اولویت‌بندی اهداف را به خوبی بیان کنند، به این معنا که هر فرد بسته به شرایط و شناخت از خود، هدف مورد نظر خویش را انتخاب کرده و چنان به آن هدف عشق بورزد که حتی در ریزترین نکات روزمره زندگی خود از مطالعه کتاب گرفته، تا مطالعه فیلم و گردش و... آن هدف را در نظر داشته باشد و برای رسیدن به آن گام بردارد. آقای جوشن بر این نکته تاکید داشتند که فرد با هدف از دیگر اعضای جامعه جداست و سرآمد است و باور به این امر باعث می‌شود از نظر درون به جایگاه بالایی رسیده و به نوعی غنی باشد.
ایشان در ادامه ضمن بیان مثلث موفقیت و عوامل موثر در آن به تشریح هر یک از راس‌های این مثلث پرداختند (تفکر و ....) و با ایجاد ارتباط بین این موضوع و هدف و نکات بیان شده در مورد آن تاکید کردند که حرکت به سوی هدف در نظر گرفته شده (با توجه به این که تعیین این هدف و ماموریتی که خداوند به هر فرد محول کرده است حتما حکمت و خیری برای فرد و جامعه دارد وگرنه این هدف توسط خداوند به دل و وجود فرد الهام نمیشد) بدون خستگی پذیری و تسلیم نشدن می تواند به کسب موفقیت منجر شود، به بیان بهتر این گونه می‌توان استنباط کرد فردی که هدف دارد و ماموریت خود را دریافته است با ناملایمات و سختی‌هایی که در مسیر رسیدن به هدف پیش آمده، دلسرد نشده و شکست های مسیر را با دید تجربه‌ای نو مینگرد، ولی هرگز هرگز تسلیم نمی‌شود و برای رسیدن به هدف راه‌های جایگزینی می‌باید ولی از هدف غافل نمی‌شود.
در ادامه آقای جوشن سعی به بیان ماموریت کارشناسان آمار کردند و تاکید داشتند که یک کارشناس آمار این توانایی را دارد که با ابزار و توانمندی‌های خود ماموریت کمک به دیگران را ایفا کند، یعنی بسنجد کجا و چگونه می تواند به حل مشکلی کمک کند (نه مانند افراد معمولی فقط وفقط از شرایط موجود نالان باشد)، و ابزار و توانمندی‌های خود رابرای حل مشکل به کار گیرد.
خلاصه سخنرانی:
در کل میتوان سخنرانی جناب آقای جوشن را در محور‌های زیر خلاصه کرد.
1)برای این که موفق و خوشبخت شویم از امروز به جای بیان مشکلات می‌سنجیم که  ما چه کمکی به حل آن مشکل می‌توانیم بکنیم.
2)هدف خود را با دقت و بسته به شرایط خود تعیین کنیم چون تا خودمان ندانیم چه می‌خواهیم نمی‌توانیم مشکلی از دیگران حل کنیم.